Kategorie:

Samochód z automatyczną czy manualną skrzynią biegów – który wybrać?

Od razu mówimy jasno – w tym przypadku nie ma gorszych czy lepszych rozwiązań. Wybór zależy zatem od umiejętności kierowcy i wymagań odnośnie samochodu oraz jego prowadzenia. Niektórzy nie wyobrażają sobie użytkowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów na dłuższych trasach, inni zaś są zwolennikami jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów po mieście. Zapewne opinie będą podzielone – i dobrze. Naszym zadaniem jest przybliżenie tematu w sposób dość obiektywny. Zapraszamy do lektury!

Czy trasa ma znaczenie?

Poniekąd ma. O ile w przypadku długich tras może nie jest to tak odczuwalne, o tyle po mieście i na krótkich trasach odczujemy róznicę. Długie dystanse to już głównie preferencje kierowcy i umiejętność wysprzęglania. Śmiało można przyznać, że zarówno skrzynia biegów manualna jak i automatyczna sprawdzą się doskonale, z racji tego, że biegów nie zmieniamy często. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku jazdy miejskiej i krótkich dystansów. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się manualna skrzynia biegów, która z pewnością wykaże się także większą bezawaryjnością. Dlaczego? Otóż mogłoby się wydawać, ze automatyczna skrzynia biegów jest idealna o jazdy po mieście. Niestety jednak nie do końca. Bardzo szybko zmęczymy automatyczną skrzynię biegów niedogrzanym olejem. Jednak można tego uniknąć. By uchronić ją przed awariami, wystarczy często wymieniać olej i skupiać się an jeździe delikatnej. Pamiętajmy także, że częste cykle rozgrzewania oraz chłodzenia bardzo szybko zużywają olej.

A co w przypadku jazdy mieszanej? Jakie auto wybrać, kiedy sporo czas spędzamy jeżdżąc po mieście, ale również wybieramy się na długie dystanse? To już jest kwestia zupełnie indywidualna i nie ma tutaj żadnych preferencji.

Inaczej już możemy ocenić skrzynie biegów pod kątem wyprzedzania. Tutaj zdecydowanie wygrywa automatyczna skrzynia biegów. Wystarczy wcisnąć gaz i jechać! Niestety w przypadku górskiej jazdy ta skrzynia Niegów poniesie całkowitą porażkę. Tutaj nie możemy praktycznie w ogóle liczyć na hamowanie silnikiem, bo powoduje to wysokie zużywanie się hamulców, niebezpieczeństwo jazdy oraz przegrzanie układu hamulcowego.  Wyjątkiem będzie posiadanie dwusprzęgłówki – tu przeniesienie napędu mamy zrealizowane identycznie, co w przypadku manualnej skrzyni biegów i użyte do tego zostały sprzęgła ścierne.

A co z autostradą? Tutaj skrzynia biegów nie ma żadnego znaczenia, choć delikatnie skłaniamy się ku automatycznej skrzyni biegów. Po przejeździe bramek wystarczy ustawić tempo mat, a skrzynia sama będzie zmieniać biegi na wyższe. Naszym jedynym zadaniem będzie trzymanie kierownicy i skupienie się an torze jazdy.

W przypadku jazdy sportowej nie musimy chyba w ogóle udowadniać, ze jedynym słusznym rozwiązaniem jest manualna skrzynia biegów. No, chyba że mamy wspomniany już automat dwusprzęgłowy, to z powodzeniem warto zabrać go na tego typu jazdę.

Zaskoczeniem może być jedynie to, że na powierzchniach śliskich lepiej sprawdzi się automat, a nie manualna skrzynia biegów. Inaczej w przypadku jazdy po grząskim gruncie, gdzie automatyczna skrzynia biegów w ogóle wyklucza możliwość „rozbujania” auta – tutaj tylko manualne rozwiązania.

Ponadto warto wspomnieć, że wiele osób w trakcie jazdy lubi lub musi rozmawiać przez telefon, oczywiście w systemie głośnomówiącym lub słuchawkowym. Tutaj zdecydowanie polecamy samochód z automatyczną skrzynią biegów. Możliwe będzie skupienie się na jeździe, rozmowie, bez konieczności zmiany biegów.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, ze wybór samochodu z odpowiednią skrzynią biegów zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. To, co z pewnością ulega zmianie to fakt, że coraz więcej osób przekonuje się do automatycznych rozwiązań i negatywne rozwiązanie ulega zmianie. Samochód z automatyczną skrzynią biegów to na pewno wygoda i duży komfort prowadzenia pojazdu, a także mniejszy stres ze zmiana biegów, który dotyczy wielu kierowców. Możemy liczyć na płynną jazdę bez żadnych szarpnięć. Ale ci, którzy cenią sobie dynamikę i kochają prowadzić samochód, z całą pewnością nie zamienią auta z manualną skrzynią biegów na automat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *