Kategorie:

Jak urządzić sypialnię bez okna?

Idealnym rozwiązaniem jest urządzenie sypialni w dużym pomieszczeniu z dużym oknem, ale niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego mieszkania, dobrze wiemy, że liczy się w nich każdy centymetr i doskonałe planowanie. Nierzadko zdarza się tak, że jesteśmy zmuszeni urządzić sypialnię w pomieszkaniu, w którym nie ma okien. Czy możliwe jest stworzenie przytulnego, funkcjonalnego i pięknego miejsca do spania w takim rozwiązaniu? Z pewnością! Z tego tekstu dowiecie się, jak to zrobić.

Okno – problem czy wyzwanie?

Spanie na kanapie w salonie, gdzie mamy okno, czy urządzenie sypialni w pomieszczeniu, w którym okien brak? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko rzecz jednak zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, że codzienne składanie i rozkładanie kanapy czy narożnika z funkcja spania, bywa uciążliwe. Jeśli zatem istnieje możliwość wydzielenia sypialni bez okna, może warto skorzystać z takiej opcji? Podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Nie da się ukryć, że sypialnia stanowi istny azyl i miejsce, w którym wypoczywamy, dlatego jest bardzo ważną częścią każdego domu czy mieszkania. I wcale nie musi ona być duża, by była przytulna i zapewniała nam zasłużony relaks. Jednak to, o czym należy pamiętać, dotyczy właściwej wentylacji pomieszczenia. Jak wiadomo, w pomieszczeniu bez okna, przepływ powietrza i wentylacja są utrudnione. Poza tym istnieje jeszcze jeden aspekt, który ma ogromne znaczenie – podczas aranżacji niewielkiej sypialni bez okna, unikajmy stworzenia efektu klatki. Jeśli dobrze to zaplanujemy i wybierzemy optymalne rozwiązania, możemy stworzyć naprawdę wspaniałe miejsce. Jak dobrać właściwe kolory, meble oraz oświetlenie? Już doradzamy!

Funkcjonalność przede wszystkim

Samo wydzielenie niewielkiego pomieszczenia na sypialnię to nie wszystko. Następnym etapem, o wiele trudniejszym, jest jej wykończenie i urządzenie. Jeśli chcemy, by nasza sypialnia była jednocześnie piękna, przytulna i funkcjonalna, powinniśmy trzymać się kilku zasad, takich jak:

  1. Wybór jasnych kolorów

Jasne kolory naprawdę zdadzą egzamin w niewielkim pomieszczeniu – także w sypialni. Pamiętajmy, że ciemne barwy i nasycone kolory będą bardzo przytłaczające w pomieszczeniu, w którym nie ma okna. Ale wcale nie oznacza to, że musimy zdecydować się na biel. Szarości, beże czy kolory pastelowe równie dobrze sprawdzą się w ciemnym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem może okazać się także jasna tapeta na jednej ze ścian, która z pewnością uczyni sypialnią ciekawszą i przytulniejszą.

  • Niezawodne lustra

Lustra doskonale powiększają przestrzeń, w której są umieszczone, a także odbijają światło – nawet to sztuczne. Doskonałym wyborem będzie zarówno jedno duże lustro, jak i kilka mniejszych umieszczonych na ścianach. Ciekawe będą również lustrzane dekoracje, czy szafka nocna z lustrzanymi drzwiczkami. Lustra możemy wykorzystać dowolnie.

  • Oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie w sypialni bez okna, to podstawa całego przedsięwzięcia, jakim jest urządzanie sypialni bez okna. Warto zdecydować się zarówno na światło górne, jak i lampki nocne, które stworzą niepowtarzalny nastrój.

  • Minimalizm

W małych pomieszczeniach nie warto przesadzić z dodatkami i meblami. Sprawa dotyczy także kolorów – niech wszystko będzie utrzymane w jednej tonacji (najlepiej jasnej).

  • Łóżko

W sypialni priorytetem jest łóżko i na to postawmy podczas aranżacji całego wnętrza. Nawet, jeśli łóżko miałoby zająć niemalże całą powierzchnię pomieszczenia, warto zdecydować się na sypialnię bez okna.

  • Wentylacja

Brak wentylacji w sypialni bez okna to problem, który trzeba rozwiązać. Jeśli na przykład wydzielamy sypialnię z części salonu, zamiast drzwi, możemy wybrać parawan. Wtedy, wietrząc salon, część powietrza wpadnie także do sypialni.

Podsumowanie

Sypialnia stanowi bardzo ważną część każdego mieszkania. To pomieszczenie, które zapewnia nam komfort i zasłużony odpoczynek po całym dniu. Możemy się w nim wyciszyć i delektować się spokojem. Zatem czy warto decydować się na sypialnię wydzieloną z salonu, w której nie ma okna? Z pewnością! Jednak bardzo ważne jest to, by odpowiednio ją urządzić, a później nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się jej pięknem i wygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.